5349522283
0534 952 22 83

Güvenlik Kamerası Nedir? Ne İşe Yarar?

02 Kasım

Güvenlik Kamerası Nedir? Ne İşe Yarar?

Güvenlik Kamerası Nedir? Ne İşe Yarar?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, güvenlik önlemleri bir hayli arttı. Doğru güvenlik önlemleri sayesinde, suçlara ve suçlulara daha hızlı müdahale edebilmek mümkün. Suçlular, suça kalkışmadan, caydırıcı önlemler almak büyük önem taşıyor. Bu önlemlerden en basit ve etkili olanı hiç şüphesiz güvenlik kameralarıdır. 

Güvenlik kameraları, işletmelerde güvenliği sağlayan bir güvenlik sistemidir. Hem işletmenin iç kısımları hem de işletmenin çevresinin denetim altına alınmasını sağlar. Güvenlik kamerası sistemler, IP kameralar, kutu kameralar ve dome kameralar gibi kameralardan oluşabilmektedir. Bu kameralarla oluşturulan güvenlik sistemlerinde görüntüyü kaydetme, geriye alma ve görüntülerin başka bir ortama aktarılması gibi özellikler bulunur. 

Güvenlik kamerası sistemine sahip olmadan önce, ihtiyacınızı belirlemeniz büyük önem taşır. Güvenlik kamerası sistemleri kendi içlerinde farklılık gösterir. Bu farklılıklar, sistemlerin fiyatlarına da yansıdığından iyi bir planlama yapmak önemlidir. Örneğin kameralarda kullanılan lensler ihtiyaca göre farklılık göstermektedir. Bazı lensler hem uzağı hem de yakını oldukça net biçimde gösterebilir özelliklere sahiptir. Ancak kamera sistemi kurmak istediğiniz yer küçük bir alansa, bu lenslere para vermenize gerek yoktur. Bu nedenle ilk etapta güvenlik kamera sisteminin nasıl ve hangi amaçla kullanılacağı kritiktir. 

Güvenlik kameralarına eklenecek farlı özellikler de mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de mikrofondur. Güvenlik kameralarına takılan mikrofon, görüntü kaydının yanında ses kaydı yapılmasına da olanak tanır. 

Güvenlik kamerası sisteminin beraber çalışabileceği diğer sistemler de mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de alarm sistemleridir. Güvenlik kameraları kadar alarm sistemleri de işletmelerin güvenliği için büyük önem taşır. 

Uzaktan İzleme Seçeneği

Kamera sistemlerinin önemli özelliklerinden bir tanesi de uzaktan da izleme işleminin yapılmasına olanak tanımasıdır. Bu sayede başka bir yerde olsanız dahi, işletmenizi ve çevrenizi yakınen takip etme şansına sahip olursunuz. 

Güvenlik kameraları IOS ve Android ile de ortak çalışan uygulamalara sahiptir. Bu sayede cep telefonunuz üzerinden dahi güvenlik kameralarını izleme şansına sahip olursunuz.

Caydırıcı Özellik

Yazının önceki kısmında da bahsettiğimiz gibi, güvenlik önlemlerinin ilk amacı, suçluyu yakalamak değil, suçun işlenmesini önlemektir. Bu sebeple güvenlik kameralarının birinci işi suç oluşumuna caydırıcı etkisi olmasıdır. Güvenlik kamerası v.b. gibi herhangi bir güvenlik önlemi yer almayan işletmeler, suçluların açık hedefi haline gelecektir. Bu nedenle işletmelere güvenlik kamerası taktırmanın önemi bir hayli fazladır. Güvenlik önlemleri üst düzeyde olan işletmeler, suçlulardan çok daha az sıkıntı çekerler.